MIS ON PILATES?

Pilates on kogu keha hõlmav treeningsüsteem, mille töötas 20 sajandi alguses välja Joseph Hubertus Pilates (1883 – 1967). J.H. Pilates nimetas oma treeningmeetodit kontroloogiaks (ingl. k contrology) st. keha kontrolli meele abil. J.H. Pilates ei jätnud testamenti ja tal ei olnud ka pärijaid, kes oleksid tema loodud „Pilatest” jätkanud. Praegusel ajal on Pilates üldmõiste, mis on rahvusvaheliselt kasutatav.

 

Pilatese harjutused tugevdavad kere keskosa süvalihaseid ning seeläbi paraneb rüht. Hea rüht aitab vähendada koormust lihastele ja liigestele ning võimaldab meil liikuda ökonoomsemalt ja efektiivsemalt nii treeningus kui ka igapäevaelus. Parem rüht aitab ka siseorganitel paremini funktsioneerida.

Pilates aitab erinevate seljavaevuste puhul. Pilatese harjutused parandavad lülisamba liikuvust ja painduvust ning tugevdavad lülisammast ümbritsevaid lihaseid, mis annab parema kehahoiaku. Pilatese läbi on võimalik leevendada seljavaevustest tingitud lihaspingeid ja jäikust ning ebamugavustunnet seljas.
Pilatese harjutused on efektiivsed, leevendades valu ja parandades liikuvust ka inimestel, kel on õlavöötme pinged või valud. Pilatese harjutused parandavad abaluude stabiilsust, tugevdavad rotaatormanseti lihaseid ning kaasavad keharaskust kandvaid harjutusi, et parandada üleüldist õlaliigese funktsiooni.

Lapseootuse ajal on Pilatesega tegelemisel mitmeid kasutegureid. Naised, kes tegelevad lapseootuse ajal regulaarselt Pilatesega, siis neil on sünnituse ajal rohkem vastupidavust (nii vaimset kui ka füüsilist). Lapseootuse ajal treenimine õpetab naist kuulama oma keha ja aitab luua lapsega sidet ning valmistada ette sünnituseks. Ema vaimne seisund mõjutab rasedust. Mida vähem naine kogeb hirmu, stressi ja ärevust, seda suurema tõenäosusega on raseduse kulg ja sünnitus vähem komplitseeritud. Raseduse ajal on rohkem energiat, vähem väsimust, parem koordinatsioon ning tasakaal. Pilatesega tegelemine aitab leevendada raseduse ajal tekkivaid seljavaevusi.

Pilates sobib igas vanuses ja erineva võimekusega inimestele. Pilatese harjutused on kohandatavad arvestades individuaalseid vajadusi. Pilates pöörab tähelepanu ka teadlikkusele, koordinatsioonile, tasakaalule ja funktsionaalsusele. Pilatest harrastades areneb kehavõimekus ja kehatunnetus, väheneb stress ja lihaspinged.

Pilates sobib ka sünnitusjärgseks taastumiseks. Pilates aitab suurendada jõudu ja vastupidavust. Tugevdada vaagnapõhjalihaseid ja kerekeset. Samuti on Pilatese harjutused abiks selja – ja õlavöötme ning käte tugevdamisel. Pilatese tunnis osalemine on värskele emale aeg iseendale, mis on ka väga oluline.

Pilates lähtub kuuest põhiprintsiibist

Keskendumine

Keskendume alati praegusele hetkele, ehk teisisõnu siin ja praegu olemisele.

Kerekesksus

Kerekesksus on alus kogu liikumisele. Kerekeskme moodustavad kõhu süvalihased, alaseljasirgestajad, vaagnapõhjalihased, reie siseküljed ja tuharalihased. Meie eesmärgiks on luua tugev ja dünaamiline kerekese, mis on vajalik funktsionaalseks liikumiseks.

Kontroll

Pilatese eesmärk oli kontrollida liikumist ja keskenduda kvaliteedile. Selleks, et kontrollida liikumist, peame mõistma ja olema võimelised sooritama harjutused korrektselt ja sujuvalt.

Hingamine

Hingamine on oluline ühendus keha ja meele vahel. Pilatese hingamine aitab kerekeset stabiliseerimisel ja liikumisel.

Täpsus

Täpsuse saavutamise eelduseks on keskendumise ja kontrolli kombinatsioon. Pilateses on oluline kvaliteet ja tõhusus. Õige keha joondumine, harjutuse sooritamise viis ja hingamine loovad täpsuse.

Sujuvus

Pilatese harjutused sooritatakse voolavalt ja sujuvalt. Sujuvus toob graatsilisust liikumisse ja vähendab survet ning pinget kehale.